המושג "עבודות בגובה" מתייחס לתחום רחב יחסית של עבודות, הכולל עבודות שנעשות מעל לגובה של שני מטרים. בדרך כלל, עבודות בגובה יתבצעו רק כאשר לא ניתן יהיה לבצע את העבודה בדרך אחרת, שכן בעבודות אלה כרוכים לא מעט סיכונים עבור המבצעים אותן. לפניכם כל מה שצריך לדעת על עבודות בגובה – מתי נזדקק להן, מי מבצע אותן ועל מה חשוב להקפיד. לגזור ולשמור.

מתי נזדקק לעבודות בגובה?
כפי שצוין, עבודות בגובה יתבצעו רק כאשר תנאי העבודה יחייבו זאת, וכאשר יש לבצע עבודות בגובה של מעל שני מטרים מאדמה. להלן מספר דוגמאות לעבודות גובה נפוצות:
• ניקוי חלונות – ניקוי חלונות של בנייני משרדים גבוהים, או אף בתים פרטיים.
• איטום גגות – בעיקר לקראת עונת החורף.
• חיזוק בטון – חיזוק בטון לא יציב או בעל סדקים. לרוב, עבודה זו תבוצע באמצעות עוגני חיזוק וברגים, תחת השגחתו של מהנדס.
• התקנת שילוט.
• איטום ותיקון נזילות – עבודה שהינה חיונית לצורך שמירה על שלמות המבנה ועל בריאותם של השוהים בו.

מי יכול לבצע עבודות בגובה?
עבודות בגובה יכולים לבצע אך ורק אנשים בגיל 18 ומעלה, אשר עברו הכשרה בתחום (הן עיונית והן מעשית) ומחזיקים בתעודות המוכיחות זאת. על העובדים להיות במצב פיזי תקין, ללא בעיות בריאותיות העלולות לסכן את חייהם במהלך העבודה. כמו כן, על העובדים לעבור "הדרכת רענון" בכל פרק זמן מסוים, שלא יעלה על שנתיים מאז ההדרכה האחרונה שעברו – וזאת לאור הסיכונים הרבים הכרוכים בעבודות אלה.

על מה חשוב להקפיד בעת העבודה?
בעת ביצוע עבודות בגובה, חשוב מאוד להקפיד לעשות שימוש בציוד בטחון, הכולל בין היתר רתמה המיועדת ספציפית לעבודות מסוג אלה, בולמי נפילה, נעליים מתאימות וכובע מגן. חשוב מאוד להקפיד לבצע את העבודות עצמן בתנאי מזג אוויר ידידותיים יחסית – כלומר, לא בעת סופות או סערות חזקות, וזאת על מנת שלא לסכן את העובדים.

מהיכן כדאי להזמין עבודות בגובה?
היות ועבודות בגובה כרוכות בסיכון מסוים, לעיתים אף גבוה, חשוב מאוד להקפיד להזמין את העבודות הללו אך ורק מחברה מיומנת ואמינה, שעובדיה עברו הכשרה מקצועית מתאימה לעבודות מסוג אלה. חשוב להבין כי בהזמנת עבודות בגובה מחברה אשר עובדיה אינם מחזיקים בהכשרה המתאימה לצורך העבודות האלה, אנו למעשה מסכנים את העובדים וחשופים לתביעות משפטיות. מסיבה זו, יש להקפיד לבדוק את כל האישורים של העובדים ושל החברה בטרם תחילת העבודות.