טלפון כשר הוא מעין כינוי למכשיר טלפון סלולרי או קו סלולרי, הנמצאים בשימוש בעיקר בקרב הציבור החרדי. מכשירים אלה מאפשרים ביצוע שיחות, אך לרוב נעדרים תכונות המצויות ברוב המכשירים הסלולריים שקיימים כיום, כמו למשל גישה לאפליקציות, גלישה באינטרנט, משחקים ומשלוח או קבלת הודעות SMS. לפניכם כל מה שצריך לדעת בנושא.

מי זקוק לטלפון כשר?
טלפון כשר משמש כמוצר חובה בקרב הציבור החרדי ואף בקרב חלק מהציבור הדתי ושומר המסורת, שכן טלפון זה מאפשר הימנעות מוחלטת מהפיתויים שהעולם הטכנולוגי מציג בפנינו. עם זאת, טלפון כשר אינו משמש רק את הציבור החרדי ושומר המסורת. למעשה, מדובר בכלי יעיל למדיי לשימוש גם בקרב הורים המעוניינים שילדיהם יחזיקו בטלפון סלולרי לצורך שיחות, אך אינם מעוניינים שילדיהם יחשפו למשחקים או לתכנים שעליהם אין להם שליטה.
טלפון כשר
מי מספק את ההכשר לטלפון?
ההכשר לטלפון ניתן על ידי ועדת הרבנים לענייני תקשורת. ועדה זו לא רק עוסקת בכשרות של הטלפונים הסלולריים עצמם, אלא גם מקצה קידומת ייחודית ושונה לטלפונים מסוג אלה, כך שניתן יהיה לזהות אותם בקלות וביעילות. כך, למשל, בחברת "סלקום", הקידומת לטלפונים הסלולריים הכשרים תהיה 052-71 או 052-76, ואילו בחברת פלאפון, הקידומת לטלפונים כאלה תהיה 050-41.

האם קיימים סמארטפונים כשרים?
סמארטפון, או בעברית – "טלפון חכם", הוא טלפון סלולרי המאפשר הורדת אפליקציות, גישה נרחבת לאינטרנט ופונקציות מתקדמות נוספות. על אף שמרבית הטלפונים הכשרים הם טלפונים פשוטים ובסיסיים במהותם, שכן מטרתם העיקרית היא לאפשר ביצוע שיחות בלבד, ניתן למצוא כיום גם סמארטפונים כשרים – חלקם פתוחים יותר לאפשרויות וחלקם פחות. סמארטפונים כאלה לרוב יאפשרו גישה למספר אפליקציות ואתרי אינטרנט שעברו סינון מראש, כמו למשל אתרים ואפליקציות של בנקים, אפליקציות ניווט, אפליקציות ואתרים של מוסדות ממשלתיים ועוד, כתלות בהנחיות ובתקנות של הזרמים השונים במגזר החרדי – אשר עשויים להיבדל ביניהם באופן מהותי.

היכן ניתן לרכוש טלפון כשר?
טלפון כשר הוא מוצר שניתן לרכוש כמעט בכל בית עסק אשר מוכר מוצרי תקשורת ופלאפונים. בבתי עסק אלה, לרוב ניתן יהיה לבחור מבין מגוון רחב של כשרויות ומשגיחים, המותאמים לזרם הספציפי שהצרכן משתייך אליו.