איפאה (שם מדעי: Tabebuia) הוא עץ אשר גדל במדינות מרכז ודרום אמריקה. עצי האיפאה הם עצים גבוהים (גובהם יכול להגיע עד ל־50 מטרים ולעתים אף מעבר לזה), חזקים ובעלי גוונים חומים כהים אשר נובעים מצפיפות חלקיקים גבוהה.

השם הגנרי של האיפאה הוא Tabebuia Spp ואילו בעברית שמו הגנרי הוא איפאה טבקו. קיימים שני סוגים של איפאה. כאמור הראשון הוא איפאה טבקו ואילו השני הוא איפאה שמפיין (קומרו). השם איפיאה מקורו ב ipe[1] ואילו קומרו[2] הוא עץ אחר. מקור השם טבקו לא ידוע, וייתכן שהוא שיבוש של lapachoo.

האיפאה כחומר גלם
שני סוגי העץ נחשבים כחומרי גלם איכותיים ומבוקשים בתעשיות הבנייה והעץ השונות לנוכח חוזקם ועמידותם לשחיקה. שימוש נפוץ של דק איפאה הוא הנחתם כמשטחי מדרך חיצוניים (דקים), רהיטים ועוד.

יתרונו של עץ האיפאה הוא עמידותו לנזקי הזמן ומזג האוויר ותחזוקתו הדרושה המועטה יחסית לעתים עד כדי משיחתו אחת לשנה בלבד בתנאים של קרינת שמש ישירה. חסרונו של העץ הוא מחירו הגבוה, משקלו הסגולי הגבוה והצורך במיכון מיוחד בעבודה עמו. ניסור וקידוח העץ דורש מסורים ומקדחות עמידים לחומרים קשיחים, הברגים והפרזול ייחודי וחלקם מותקן באופן ידני.

התקנת משטחי מדרך מאיפאה דורשת הנחת בסיס שעמיד למשקלו העצמי הגבוה.

האיפאה קומרו לעתים עובר תהליך של ייבוש בתנור ייעודי אשר הופך אותו לקשיח יותר. הקומרו זול יותר מן האיפאה טבקו, גווניו חומים ואדמדמים, הוא עשיר בשמן טבעי, שמעניק לו מראה רענן במשך שנים רבות לעומת הטבקו אשר זקוק לצביעה וחידוש פעם בשנה.

בישראל שטופת השמש נעשה שימוש רב באיפאה להנחת משטחי מדרך (דקים) גם במקומות שחשופים לקרינת שמש ישירה כל שעות היום