נטורופתיה היא שיטת ריפוי השייכת לתחום הרפואה האלטרנטיבית. מדובר בשיטה הסוברת כי ניתן לרפא, או לכל הפחות למנוע, חלק מהמחלות הנוצרות בגוף האדם על ידי עידוד מנגנוני ההגנה והריפוי הקיימים בגוף באופן טבעי. השיטה מתבססת על שינוי הרגלים בעייתיים ויצירת דרך חיים בריאה, בדגש על תזונה ושילוב של פעילות גופנית, שמנים אתריים וצמחי מרפא בשגרה של המטופל. לפניכם כל מה שצריך לדעת בנושא.

ראשית השיטה ועקרונותיה המרכזיים
מקור המילה "נטורופתיה" הוא יווני ולטיני, ומשמעותה המילולית של המילה היא "מחלה טבעית". הנטורופתיה המודרנית המוכרת לנו כיום, התפתחה באירופה בסוף המאה ה-19 והתפשטה גם בארה"ב בשלהי המאה ה-20. כיום, השימוש בנטורופתיה נהוג ונפוץ מאוד ברחבי העולם, וניתן פעמים רבות כטיפול ראשוני למגוון בעיות רפואיות קלות, או לחילופין, כטיפול מלווה או תומך בבעיות בריאותיות מורכבות. לפי הגישה הנטורופתית, גוף האדם הוא מכונה מופלאה שביכולתה לטפל בעצמה ולרפא את עצמה משלל בעיות בריאותיות. מסיבה זו, תפקידו העיקרי של המטפל בשיטה הוא לסייע בעדינות לגוף בתהליך הריפוי הטבעי שלו, מבלי להעמיס עליו בחומרים כימיים כמו תרופות. סיוע זה יכול לבוא לידי ביטוי במגוון של דרכים שונות, ובכלל זה:
• שינוי הרגלי התזונה – היפטרות ממזון לא בריא והתאמת התזונה באופן ספציפי לכל מטופל ומצבו.
• הקפדה על פעילות גופנית.
• הוספת תוספי תזונה במידת הצורך.
• טיפול בצמחי מרפא ושמנים אתריים.
• טכניקות מגע וטיפול רגשי.

אתי נחשון חוות דעת

אתי נחשון חוות דעת


האם נטורופתים צריכים לעבור הסכמה כלשהי?
חשוב מאוד להבין כי על אף שמדובר ברפואה אלטרנטיבית ולא קונבנציונאלית, העוסקים בנטורופתיה עוברים הכשרה מקצועית הנמשכת בדרך כלל כארבע שנים. ממומלץ לקבל חוות דעת אתי נחשון מספרת שבסוף ההסמכה, יקבלו התלמידים תעודה מטעם המוסד שבו למדו. לימודי הנטורופתיה יכללו לרוב לימודי רפואה קונבנציונאלית ברמה בסיסית, כמו גם קורסים ברמה בסיסית לרוקחות ופסיכולוגיה. לאחר מכן, יילמדו שיטות טיפול נטורופתיות שונות, לצד לימודי בסיסיים של רפואה הודית, רפלקסולוגיה, רפואה סינית ועוד. כל תחומי הידע האלה מסייעים לנטורופת באופן המיטבי בהתאמת ויישום הטיפול הנטורופתי. מסיבה זו, בעת בחירת נטורופת, חשוב מאוד לוודא שהוא אכן מחזיק בתעודות ובהכשרות המתאימות לעסוק בתחום זה.