אין ספק כי אקווריום הינו אחד הפריטים היפים ביותר אותם ניתן לשלב בבית. אקווריום טוב, יפה ואיכותי, מסייע לשדרג את מראה הבית ואף להחמיא לעיצוב הבית ולהשלים אותו. בנוסף, אקווריום מהווה דרך נפלאה לגדל חיות מחמד מבלי שנצטרך להשקיע זמן רב או מאמץ. לפניכם כל מה שצריך לדעת על אקווריום – לגזור ולשמור.

איזה אקווריום כדאי לקנות?
"כיצד לבחור אקווריום?" היא שאלת השאלות, לה תשובות רבות ומגוונות. בטרם רכישת האקווריום, חשוב מאוד להגדיר לעצמנו את הדרישות שלנו תחילה. בין הפרמטרים אותם חשוב לקחת בחשבון, יש לתת את הדעת על הדברים הבאים:
• מיקום – טרם רכישת האקווריום חשוב לתכנן היטב היכן הוא ימוקם. באופן זה, נדע מה המידות המקסימליות של האקווריום אותו אנו יכולים לרכוש, כך שהוא יוכל להתאים לפינה הייעודית שלו בבית. בין היתר, חשוב לשים לב כי המיקום בו אנו מעוניינים שהאקווריום יהיה הינו מיקום "חזק" יחסית, כלומר – כזה שלא יקרוס תחת משקל רב, וזאת לאור העובדה כי האקווריום, בשילוב עם המים, עשוי להגיע למשקל לא מבוטל כלל.
• התאמה לבית – ישנם סוגים רבים של אקווריומים, בעיצובים שונים ומשתנים. חשוב מאוד לרכוש אקווריום שיתאים לעיצוב הבית, יחמיא לו וישלים אותו, בניגוד לאקווריום הנראה שונה לחלוטין משאר עיצוב הבית ועשוי למשוך את העין באופן שלילי.
• שטח הפנים – אקווריומים גדולים אינם בהכרח אקווריומים היכולים להכיל דגים רבים יותר. מה שחשוב הוא שטח הפנים של האקווריום – עליו יש לתת את הדעת. שטח הפנים מהווה בעצם את הדרך היחידה באמצעותה יכול להיכנס חמצן לאקווריום. שטח פנים גדול יותר, משמעותו חמצן רב יותר – עניין המאפשר הכנסת דגים רבים יותר למיכל.

מהו הציוד הנלווה הנדרש לאקווריום?
כולנו כבר יודעים שלא תמה מלאכתנו בבחירת האקווריום והדגים. על מנת שהדגים יוכלו לחיות במים באופן טוב ובמשך זמן רב, יש להתאים את הסביבה לתנאים אותם הם דורשים. מסיבה זו, חשוב מאוד לשלב באקווריום מספר פריטים בסיסיים:
• מתקן חימום – לא כל הדגים זקוקים לחימום, אך ישנם זנים רבים של דגים, בעיקר דגי זהב ונוי, הדורשים את חימום המים ברוב ימות השנה. חשוב מאוד להקפיד כי מתקן החימום יכיל גם טרמוסטט, שישלוט על טמפרטורת המים כך שהיא לא תהיה גבוהה מדיי אך גם לא נמוכה מדיי.
• פילטר – אחד המכשירים החשובים ביותר באקווריום. מטרתו של הפילטר הינה לנקות את פסולת הדגים הנוצרת באקווריום בעקבות הפרשות הדגים. אקווריום שאינו מכיל פילטר עשוי להזדהם במהרה ולגרום למות הדגים. לפילטר תפקיד נוסף וחשוב: הוא מייצר מעין זרימת מים, התורמת ליצירת החמצן באקווריום.
• משאבת אוויר – אחראית על יצירת החמצן באקווריום.
• מד טמפרטורה – לא חובה כאשר קיים טרמוסטט, אך עם זאת רצוי שיהיה אחד כזה בבית, על מנת שנוכל לבדוק מפעם לפעם את טמפרטורת המים ולוודא שהטרמוסטט לא "מזייף".